Cykl rozwojowy pluskwy domowej
Pluskwy nie posiadają skrzydeł, gdyż zanikły one w procesie przystosowywania się owada do pasożytniczego trybu życia. Biegają dość szybko, do 1 m na minutę, za pomocą trzech par odnóży. Toteż migracja do innych pomieszczeń czy przechodzenie z zewnątrz do budynku nie stanowi dla nich problemu. Wprawdzie owad ten ma na odnóżach maleńkie haczyki i może poruszać się po nierównych powierzchniach, ale jego przyczepność do podłoża nie jest najlepsza, więc często spada np. z sufitu.
Ciała samic i samców różnią się. Ponieważ samica pije dużo krwi i po zapłodnieniu składa wiele jaj, jej tułów jest bardziej okrągły. Te osobniki są też większe od samców. Najczęściej wiosną samica składa perłowobiałe walcowate jaja opatrzone okrągłym zamknięciem, wybierając do tego ciemne i niedostępne miejsca, takie jak: ramy obrazów, fałdy tkanin, materace łóżek, szczeliny podłóg. Jaja zostają przytwierdzone do podłoża za pomocą lepkiej wydzieliny. Osiągają długość od 8 mm do 13 mm, a szerokość od 4 mm do 6 mm. Samica pluskwy w ciągu jednej doby składa od 2 do 12 jaj (w ciągu całego swojego życia od 250 do 500).
Okres wylęgania się larw zależy od temperatury otoczenia. Gdy pomieszczenie jest ciepłe (35-37°C), pierwsze larwy pojawiają się już po 4-6 dniach. Gdy jednak jest chłodniej, np. temperatura spada do 14-16°C, larwy pluskiew wykluwają się nawet do 29 dni. Pasożyty te są dość wrażliwe na zimno, tzn. wylęganie larw zostaje zahamowane, gdy temperatura jest niższa niż 10°C, ale nie giną one. Natomiast gdy temperatura otoczenia czy gorącej pary przekracza 45°C, giną zarówno larwy jak i dorosłe osobniki.
Larwy pluskwy są podobne do dorosłych samic i samców, lecz o wiele mniejsze. Przez ich przeźroczystą powłokę widoczny jest przewód pokarmowy. W okresie larwalnym linieją 5 razy i rosną do ok. 5,5 mm. Trwa to w temperaturze pokojowej od 7 do 10 tygodni. W każdym ze stadiów pluskwa musi pobierać krew, aby przejść do następnego etapu linienia, aż wreszcie przekształca się w postać dorosłą. Krew ssie już w parę godzin po wylęgu z jaj i zabarwia się na czerwono. Gdy krew zostaje strawiona, kolor tułowia zmienia się na ciemniejszy. Może się jednak zdarzyć, że w pobliżu nie ma żywiciela, wtedy larwa przeczekuje do 60 dni, a w szczególnych przypadkach do 150, ale nie rozwija się. W Europie pluskwy żyją do 2 lat, a w krajach tropikalnych nico krócej, bo do kilku miesięcy. Pokarm pobierają najczęściej raz na tydzień.
Pluskwę domową można spotkać również w gołębnikach i kurnikach. Na jej atak narażone jest wtedy ptactwo domowe, takie jak: kury, indyki, perliczki, ale również gołębie. Dla gołębic wysiadujących jaja szczególnie groźny jest mniejszy niż domowy gatunek pluskwy – Cimex columbarius.
Renomowane firmy
tel. 513-041-342
biuro@isotech-pestcontrol.pl
www.isotech-pestcontrol.pl